$$ \begin{align} &Y \dots \text{počet uchazečů k obsazení 12 pozic (počet pokusů k dosažení 12. úspěchu)}\\ &Y \sim NB(12, 0.4)\\ &n \dots \text{nejmenší počet uchazečů}\\ \end{align} $$

y = 39

Aby se podařilo obsadit všech 12 pozic s pravděpodobností aspoň 0.9, musí k pohovoru přijít 39 uchazečů.

Příklad 2

Zadání

Počty gólů, které vstřelí jednotlivá mužstva během sportovních utkání, lze modelovat pomocí Poissonova rozdělení. Ve fotbalovém zápase proti sobě nastoupila mužstva A a B. Mužstvo A dává průměrně 1,5 gólů za zápas, mužstvo B 1,9 gólů za zápas. Určete pravděpodobnost, že první poločas skončí s výsledkem 0:0.

Řešení

Je potřeba najít pravděpodobnosti, že každé mužstvo dá 0 gólů za poločas (45 minut), když známe střední hodnoty za celý zápas (9% minut).

$$ \begin{align} &X_{A} \sim Po(\lambda * 90)\\ &EX_{A} = 1,5 \implies \lambda = \frac{1,5}{90} = \frac{1}{60}\\\\ &Y_{A} \sim Po(\frac{1}{60} * 45) \end{align} $$